Лин Ю-тин от Тайван, един от двамата боксьори в центъра на спора за пола в женския бокс на Олимпийските игри в Париж, се доближи до олимпийската титла, след като победи туркинята Есра Йълдъз с единодушно съдийско решение на полуфиналите в леката категория при жените.
Лин, двукратен световен шампион, и Иман Хелиф от Алжир са в светлината на прожекторите на Олимпиадата заради спора между Международния олимпийски комитет и Международната боксова федерация дали имат право да се състезават срещу жени.
Туркинята Есра Йълдъз направи знак Х с пръсти в края на двубоя, като по-късно отказа да коментира причината.
Същия знак направи българката Светлана Каменова, след като съдиите единодушно присъдиха победата на Лин и ощетиха българката, като не й присъдиха отбелязаните от нея точки.
Лин Ю-тин ще се изправи срещу полякинята Юлия Шеремета на финала в събота. „Чувството да вляза в мача за златния медал е благодарност към мен, че стигнах дотук“, каза Лин пред репортери.
Другият състезател – Иман Хелиф, който според Международната боксова федерация има ХУ хромозоми – също стигна до финала в своята категория за жени до 66 кг.
Хелиф победи унгарката Лука Хамори на четвъртфиналите. След това отбеляза победа срещу тайландката Джанджаем Суванафенг на полуфинала, което гарантира на Хелиф поне сребърен медал на Олимпиадата, дори да загуби на финала.
Лин и Хелиф бяха дисквалифицирани от Международната боксова асоциация на Световното първенство през 2023 г. в Ню Делхи. На пресконференция от федерацията обявиха, че тест за пола е установил, че и двамата състезатели не отговарят на условията.
Двамата боксьори се състезават на Олимпиадата, след като Международният олимпийски комитет (МОК) лиши Международната боксова федерация от статута й на ръководен орган на спорта през 2023 г. и пое контрола върху организирането на бокса в Париж.
МОК отхвърли резултатите от тестовете на Международната боксова федерация като „произволни и нелегитимни“, заявявайки, че няма причина за провеждането им.
На тези игри МОК използва правила за допустимост в бокса, които бяха приложени на Олимпийските игри през 2016 и 2021 г., които не включват тест за пола.
Президентът на Международния олимпийски комитет (MOK) Томас Бах защити решението с аргумента, че Лин и Хелиф са жени: „Имаме двама боксьори, които са родени като жени, които са отгледани като жена, които имат паспорт като жени и които са се състезавали в продължение на много години като жени. Това е ясното определение за жена. Никога не е имало съмнение, че са жени.“
Източник: obektivno.bg
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.