Ето и днешната геополитическа сводка:
• В САЩ, Тръмп упорито се готви да сложи мита на всички вносни стоки. По време на първия му мандат търговската политика на САЩ беше предимно дрънкане на оръжия. Тръмп наложи мита върху стоманата и алуминия, ЕС отвърна с мита на мотоциклети Харли-Дейвидсън (!). Тръмп, за разлика от европейските политици, се учи от грешките си и сега ще е по-радикален. В първия му мандат, тогавашният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер успя да го омилостиви с обещание Европа да купува повече соя от САЩ. Сега Урсула предлага да купуваме повече от скъпия американски втечнен газ.
• В Брюксел, Урсула подписа споразумението споразумение за свободна търговия между ЕС и Меркосур. Споразумението предлага значително намаляване на митата на ЕС и високи тарифни квоти. Тарифните преференции за страните от Меркосур - Аржентина, Бразилия, Боливия, Парагвай и Уругвай са широкообхватни и проблемни най-вече в агросектора, като държави като Франция и Полша вече изразиха резерви. Споразумението трябва тепърва да мине през одобрение на Европарламента и Съвета на министрите на ЕС.
• В Сирия, Иран и Русия напуснаха, но настъпва ислямизмът. Повторение на това, което преди 40 години се случи в Афганистан.
• В Китай, 45% от продадените нови автомобили за 2024 са електрически. Китай поризвежда 40 млн. електрически автомобила на година и все още местният пазар ги поема, но скоро ще трябва да гледат за нови пазари. Дори при 30% мито в ЕС, печалбата от продаден автомобил ще е 15%.
• Във Франция, още няма правителство и Макрон отново ухажва левите. Те се отказаха премиерът да е непременно от техните редици, но не се отказват от увеличението на пенсии и социални плащания.
• В Австрия, служебното правителство вече предлага програма за депортиране на сирийските бежанци. Правителствата на Великобритания, Холандия, Швеция и Гърция обявиха, че замразяват разглеждането на нови молби за убежище на мигранти от Сирия.
• В Испания, Педро Санчес управлява правителство на малцинството, подкрепено (парадоксално) от каталунските сепартисти на Карлес Пучдемон, които сега искат вот на недоверие на правителството заради несъгласия по бюджета.
• В Азербайджан, азерската държавна газова компания СОКАР купува газопроводи в Грузия, които грузинското правителство продава,за да попълни бюджета. Азербайджан е основният доставчик на газ и петрол за Грузия.
• В Беларус, Лукашенко освободи още 29 политически затворници. Това вероятно ще продължи до изборите за президент, които са на 26 януари и Лукашенко вероятно лесно ще спечели, след като смаза опозицията.
• В Украйна, Зеленски обяви, че няма да намали наборната възраст. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен преди седмица призова Украйна да намали наборната възраст от 25 години на 18 години. Говорителят на Държавния департамент Матю Милър каза, че САЩ са готови да обучават млади войници, ако Украйна промени политиката си за мобилизация. Зеленски веднъж вече намали наборната възраст от 27 на 25 години, но ново намаляване носи силен политически риск.
• В Хърватска, още 2 дни за кандидатите за президент да предоставят на ЦИК минимум 10 000 подписа, за да се регистрират. До момента трима са регистрирани, очакват се още седем.
• В Унгария, правителството стартира програма,съгласно която всяка година държавата ще строи и субсидира 25 000 апартамента за млади хора и социално слаби. Правителството отделя 200 млрд. форинта (486 млн. евро) на година за това.
• В Словакия, повече от 3 300 лекари са подали молби за напускане в знак на недоволство. Те настояват преди всичко да бъдат изпълнени задълженията от меморандум от 2022, който включва и условието за 9.7% увеличение на заплатите през 2025. В момента правителството предлага увеличение от 6.44%.
Сега вече знаете повече за света около нас.
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.