„Чат контрол“: Директива на ЕС ще спре криптирането на комуникацията ни в интернет

„Чат контрол“: Директива на ЕС ще спре криптирането на комуникацията ни в интернет
14-09-2024г.
0
Лентата

Съветът на Европа трябва да гласува до края на годината директива на ЕС, която ще сложи край на криптирането на електронни съобщения от край до край. Европейските законодатели прилагат начин за заобикаляне на криптирането от край до край, за да се справят с разпространението на материали, съдържащи сексуално насилие над деца – това, което някои активисти наричат ​​закон за „Контрол на чатовете“. Комуникацията от край до край гарантира, че ако комуникирате с някого, съобщението ще бъде видимо само за приемащото устройство, а изпращащото устройство може да дешифрира или да види въпросното съобщение.

Новите правила на ЕС, които предстои да бъдат гласувани, ще задължават интернет доставчиците и разработчиците на интернет-приложения да сканират трафика за снимки и видеа, включващи насилие над деца, и да ги премахват, след което да докладват на ЕК. За да направят това, компаниите трябва да премахнат пълното криптиране от край до край.


На 10 октомври България трябва да сподели позицията си по предложението, наречено “чат контрол”, което се опитва да реши сложен проблем за защита на децата от посегателства в Интернет чрез неефективни мерки от които прозират други намерения, предупреждават от „Електронна граница България“.

Заедно с доброто желание за защита на децата в интернет, се предлагат текстове, които биха довели до спиране на шифрирането от край-до-край, което би имало огромни последици върху всеки използващ интернет:

– Нарушаване на тайната на електронната кореспонденция – залага се начин за прекъсване на сигурната комуникация на личните съобщения в програмите за размяна на такива и генерално в Интернет.

– Нарушаване на тайната на източника при журналистиката – когато няма сигурна комуникация – няма и доверие между страните


– Нарушаване на неприкосновеността на документите, които складираме в облачни услуги – когато има начин да се прекъсне шифрованата връзка, има и начин да се позволи достъп до такива документи.

– Нарушаване на фирмените тайни – колко от тях се разменят през шифровани канали?

– Нарушаване на основни права, заложени в хартите на ООН и ЕС.

– И не на последно място, нарушаване на правата на жертвите на сексуално насилие, които тази мярка се опитва да защити – поверителните канали за комуникация за помощ ще бъдат разрушени.

Позицията на България към момента в “ЗА” подкрепа на предложението, става ясно от запитване на “Електронна Граница България” към МВР.

Повечето приложения за онлайн комуникация като Viber, Messenger на Facebook, Skype, WhatsApp, Signal, Telegram използват шифриране от край до край. Експерти обаче припомнят, че дори и сега правоохранителните органи могат да задължат тези приложения да предоставят достъп до личната комуникация, макар и криптирана. Такъв пример е арестът на основателя на Телеграм Павел Дуров в Париж и образуваното дело срещу него.


През 2013 г. разобличителят Едуард Сноудън, тогава служител на Американската агенция за национална сигурност, разкри, че агенцията е подслушвала незаконно стотици хиляди потребители онлайн въпреки криптирането на съобщенията им. Причината е, че Майрософт е осигурил вратичка на Агенцията за национална сигурност да сканира и чете личната комуникация на потребителите на Skype.

Източник: obektivno.bg

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.