Цените за достъпа до каналите на "Виваком" съвсем се забатачиха в съда

Цените за достъпа до каналите на
21-08-2024г.
0
Лентата

Започналият преди година и половина спор между доставчиците на телевизия и интернет, от една страна, и "Виваком", от друга, за цените и достъпа до каналната мрежа на телекома продължава с неотслабваща сила, макар и потънал в съдебна плетеница. В същото време продължава експанзията на "Виваком" при телевизионните и интернет услуги, след като в последните години дружеството придоби няколко регионални кабелни оператора и сателитния "Булсатком".


Жалба блокира взетото на 30 юли 2024 г. от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) решение, с което определя "Виваком" за оператор с господстващо положение при "прокарването на кабели под земята", тъй като единствено този телеком исторически притежава подобна инфраструктура в градовете. Реално всички доставчици на телевизия и интернет са зависими от "Виваком", за да стигат до домовете и офисите на клиентите си. Плащайки достъпа до каналната мрежа, цените им се оскъпяват, докато "Виваком" като мощна телеком група и собственик на тази инфраструктура може да оптимизира разходите си и да предлага по-атрактивни условия.


Според юлското решение на КРС, взето въз основа на пазарен анализ, одобрен от Европейската комисия, "Виваком" вече не може сама да определя цените си за достъп до каналите си, а ще трябва да прави разчети какви да са те, да оповестява разходите си пред регулатора и той да одобрява цените. Нещо като познатия механизъм с цените на тока за бита.

Върволица от жалби и съдебни дела

"Виваком" обаче обжалва решението на Комисията за регулиране на съобщенията и миналия четвъртък Върховният административен съд спря предварителното му изпълнение, докато в Административен съд София-област се решава казусът по същество с исканата от телекома отмяна на административния акт. Съдът е приел аргументите на телекома, че нищо не налага незабавното задействане на процедура по определяне на цените за каналите, както и становището на компанията, че тази регулация ще ѝ носи щети от 4 млн. лв. годишно.

Паралелно обаче има и други дела, които се водят точно заради опита на "Виваком" да вдигне от 1 януари 2023 г. цените за достъп до каналната си мрежа с 25 процента. Всъщност именно това увеличение е в основата на сегашното решение за пререгулация на този специфичен пазар, след като миналата година КРС забрани повишаването на таксите. Това стана по искания на осем доставчика на телевизия и интернет към регулатора да се намеси.


Решението се обжалва и още няма произнасяне на съда, но предварителното му изпълнение – тоест спиране на поскъпването, бе оставено в сила от Административният съд на София-град.

Последва нов опит за вдигане на цените за каналите на "Виваком" от 1 септември 2023 г. - този път с 18 на сто. След жалби от А1 и "Йеттел" това решение също стига до съда. Казусът е насрочен за разглеждане от Върховния административен съд за началото на ноември 2024.

Междувременно миналия юли, заради споровете около цените за достъпа до каналната мрежа, КРС започва да проучва селищната канална мрежа и на тази бази прави пазарен анализ.

Няма друго такова предприятие като "Виваком"

"Анализът потвърди, че в България няма друго предприятие, което да разполага с физическа инфраструктура с мащаба и обхвата на тази на "Виваком". Над 90% от достъпа до канална мрежа се предоставя от "Виваком". Нещо повече, "Виваком" участва на всички пазари на електронни съобщения, което му позволява да разпределя разходите си върху различни услуги и да се възползва от икономии от мащаба. На свързаните пазари за достъп до интернет и телевизия, в резултат на придобиванията на ключови участници, "Виваком" вече държи над 40% и над 60% пазарен дял съответно", защити решението на регулатора председателят му Иван Димитров пред Mediapool.

Така се стига до решението за определяне на "Виваком" за предприятие със значително въздействие, задължено да представи за одобрение в КРС разходоориентирани цени за достъп до каналите му. Те трябва да са придружени с документите за ценообразуване, като така се осигурява предвидимост и сигурност за конкурентите. "Ако не успее да докаже, че цените са разходоориентирани, регулаторът може да наложи и ценови ограничения", отбелязва Димитров.


"Виваком" ще трябва също така да изготви типово предложение за достъп до каналната мрежа, което, за разлика от настоящите общи условия, ще подлежи на обществено обсъждане със заинтересованите страни и отново да подлежи на одобрение от регулатора.

Заложено е и публикуването на ключови показатели за ефективност, които трябва да се актуализират на всеки три месеца и въз основа на които регулаторът ще може да следи дали достъпът до каналната мрежа се предоставя при прозрачни условия.

Новите задължения ще важат в рамките на пет години, до следващия пазарен анализ, допълва регулаторният шеф. Той също така подчерта, че подкрепа на сегашното решение е дала не само Европейската комисия, но и българската Комисия за защита на конкуренцията.

Претенция за загуба от 4 млн. лв. годишно

Но в момента казусът с цените е на трупчета до произнасянето на съда по същество относно решението на КРС за господстващото положение.

Според решението на ВАС от 15 август (доста бързо разглеждане) по жалба от 6 август срещу решението на по-нисшата инстанция за оставяне в сила на предварителното изпълнение за регулиране на цените, не е правилен изводът, че това няма да засегне несъразмерно "Виваком" и нормалната работа на телекома.

"В приложените към преписката писмени доказателства се установява,че на практика частният жалбоподател ще бъде задължен да предоставя услуги с около 8% под допуснатите и приети от КРС разходи с предходни, подлежащи на предварително изпълнение решения. Посоченото от дружеството намаление на печалбата ще генерира загуба от около 4 млн. лв. годишно,което обуславя извода,че частния жалбоподател ще претърпи значителна вреда от предварителното изпълнение на оспореното решение", посочват магистратите от ВАС в решението си.

От "Виваком" коментираха пред Mediapool, че в решението си от миналия четвъртък "съдът намира, че КРС нито е доказала, нито е мотивирала необходимостта от незабавното прилагане на подобни непропорционални мерки спрямо "Виваком".

"Нещо повече, съдът намира, че пазарът на посочените услуги – достъп до пасивна инфраструктура (подземна канална мрежа), очевидно е предмет на интензивен регулаторен контрол през последните години и на него действат ясни правила", казва се още в становището.

Облагодетелстване на конкурентите или защита на конкуренцията

"Това е поредно решение под лидерството на председателя на КРС, което е целенасочено във вреда на "Виваком" и облагодетелства неговите преки конкуренти, които се радват на липса на регулация в страните, където те са исторически оператори (Австрия и Чехия). С посоченото решение КРС налага единствено и само на "Виваком" регулаторни мерки, които предишният състав на Комисията беше отхвърлил още през 2018 г. именно с аргумента за наличие на конкуренция на пазара и приложима спрямо всички нормативно установена Методика за определяне на цените. Съдът подчертава, че предварителното изпълнение следва да бъде отменено, тъй като на практика несъразмерно засяга и обременява правната сфера на "Виваком" извън допустимото за постигане на целта на решението", заявява телекомът.

Дружеството отбелязва също така, че решението на КРС противоречи на т.нар. Бяла книга на ЕК, според която пазарът на телекомуникационни услуги не трябва да е твърде регулиран. Според председателя на КРС обаче също така Бялата книга "не насърчава безусловно дерегулирането на пазарите, а предлага регулаторите на местно ниво да преценяват нуждата от регулация спрямо националните особености".

По думите му "идеята на секторната регулация е да предотвратява антиконкурентно поведение от страна на доминиращото предприятие, а не да реагира постфактум - при вече извършено нарушение".

"В този смисьл, с наложените регулаторни мерки за участниците на пазара на електронни съобщения се гарантира сигурност, че достъпът до каналната мрежа ще се предоставя при равни и прозрачни условия и на предвидими и стабилни разходоориентирани цени за период от пет години до следващия анализ. В същото време, на "Виваком" се гарантира възстановяване на разходите по предоставянето на услугата и възвръщаемост на направените инвестиции", заяви Иван Димитров.

"В допълнение, задължението за публикуване на типово предложение дава възможност на всички заинтересовани страни да участват в обществените консултации и в този смисъл, веднъж одобрено и след неговото приемане, то ще важи за всички оператори, ползващи услугите на "Виваком", допълва той. Според него предприетите от регулатора мерки ще гарантират ефективната конкуренция на пазара и са в интерес не само на останалите дружества, но в крайна сметка и на самия потребител.

А каналната мрежа вече формално не е на "Виваком"

Любопитна подробност е, че докато вървят разправиите около достъпа до каналната мрежа и цените, оптичната и каналната инфраструктура на оператора са отделени в дружеството "Юнайтед Файбър България" ЕООД, което е под контрола на собственика на "Виваком" – "Юнайтед Груп". Преобразуването е вписано в Търговския регистър също миналата седмица.

Според Иван Димитров телекомът е трябвало да уведоми за това свое намерение регулатора, защото е определен за предприятие със значително влияние върху пазара. "В случаите, когато предприятие с господстващо положение прехвърля активи от мрежата си, тогава регулаторът следва да оцени въздействието и да извърши анализ на всички пазари, свързани с мрежата за абонатен достъп", заявява той.

Регулаторният шеф не коментира какви действия може да предприеме комисията срещу това отделяне на оптичната и каналната мрежа в друго дружество без уведомление на отговорния зъ съобщенията орган. Има тълкувания, че целта е правно заобикаляне на решението на КРС, което поименно се отнася за "Виваком", а собственикът на каналите става друг и услугата за достъп няма да се предлага формално от телекома, а от свързано с него дружество.

Така че не е изключено към сагата с битката за достъпа до каналната мрежа да се прибави още някое друго съдебно дело.

Източник: mediapool.bg

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.