Отпускането на домашни кислородни апарати по Здравна каса все още е блокирано от административни пречки - този проблем поставят от Обществото на пациентите с белодробна хипертония и настояват за решаването му. По повод Световния ден на това рядко заболяване, пациентската организация припомня, че България няма договор с нито една европейска клиника, в която се извършват белодробни трансплантации.
Около 500 българи живеят с белодробна хипертония - заболяване, което се диагностицира трудно и протича тежко. То води до хронична умора, задух и посиняване на устни, ръце и крака. Предизвикателство за страдащите от него е изкачването на стълби или вземането на предмет. Пациентите трябва непрекъснато да се адаптират към променящата се "нова нормалност" и зависят от кислородни концентратори и скъпоструваща поддържаща терапия", споделя пред БНР Наталия Маева, председател на пациентската организация.
Достъпът до белодробни трансплантации продължава да бъде неуреден, тъй като страната ни няма сключени договори с европейски клиники, които извършват такива животоспасяващи операции.
В напреднал стадий единствената възможност за удължаване на живота е белодробна трансплантация. За да има достъп до такава, българите емигрират в други държави. Тази вечер, в знак на солидарност с тези хора, в синьо ще бъдат осветени фасадите на обществени сгради в София, Бургас и Пловдив.
"Пулмоналната хипертония е невидимата болест, която те оставя без дъх. Животът с нея превръща най-елементарните задачи в истинско предизвикателство - изкачването на стълби или вземането на предмет може да изчерпа напълно силите ти. Емоционалното натоварване е не по-малко - постоянна несигурност, странични ефекти от медикаменти и чести хоспитализации. Пациентите с ПХ трябва непрекъснато да се адаптират към променящата се "нова нормалност" и зависят от кислородни концентратори и скъпоструваща поддържаща терапия", споделя Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония (БОППХ).
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.