•54% от пълнолетните българи искат референдум за влизането на България в еврозоната
•50% от пълнолетните българи са против въвеждането на еврото, само 19% го подкрепят
•Гласоподавателите на големите партии са против еврото, докато избраниците им – за
•60% от пълнолетните българи смятат лева за стабилна валута
Мнозинството от българите не подкрепят влизането на България в Еврозоната и са склонни да повдигнат въпроса на референдум. Това сочи ново социологическо изследване, което бе проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на ЕКИП.
С оглед на нашумялата през последните дни тема за бъдещето на българската валута е особено важно управляващите да се запознаят и вслушат в нагласите на българския народ по отношение на плануваното присъединяване на България към Еврозоната.
През последните няколко години ЕКИП неслучайно е най-активната организация по темата, защото тя е от историческо значение за бъдещото икономическо и политическо развитие на България. От решението, което България ще вземе по отношение на присъединяването на Еврозоната и поемането по пътя към все по-дълбока централизация в рамките на Европейския съюз зависи как ще живеят бъдещите поколения българи. Затова всички, и политици, и експерти, трябва да подходят изключително отговорно към темата.
Фундаменталните принципи на демокрацията диктуват, че управляващите следва да се вслушват в мнението на обществото, на което те имат отговорността да служат. Особено що се отнася до въпроси касаещи фундаменталния национален интерес. Именно затова от ЕКИП сметнахме за крайно необходимо провеждането на социологическо проучване, което да установи дали между управляващите и българските граждани има консенсус по най-важната икономическа и политическа тема на новото десетилетие.
Уви, резултатите от проведеното социологическо проучване показват по-скоро обратното. Повечето българи (54%) не са убедени от настоящия курс предприет от правителството и смятат, че е редно замяната на националната ни валута с еврото да се преразгледа на национален референдум. Цели 50% от населението изразяват позиция против приемането на еврото, като едва 19% го подкрепят. Забележително е също така, че сред избирателите на всяка една от големите парламентарно представени политически сили в страната най-разпространената позиция е против приемането на еврото. Това е особено тревожно с оглед на факта, че самите политически формации, за които са гласували са в на практика пълен консенсус, че България трябва да се присъедини към Еврозоната.
Тези данни ясно показват, че съществува огромно разделение между българските избиратели и българските политици по въпроса дали България следва да се присъедини към Еврозоната. В този контекст ние сме убедени, че прибързаният и непрозрачен начин, по който политическата класа ни бута към еврозоната, ще доведе до още по-сериозна ерозия в обществената подкрепа и ще засили анти-европейските настроения и реторика. Редно е влизането в ERM II да бъде отложено, поне до провеждането на широк дебат по темата. Българското общество трябва да бъде запознато с всички рискове и потенциални ползи и да постигне пълен консенсус, преди да предприеме толкова радикална стъпка, от която до толкова голяма степен зависи бъдещото икономическо и политическо развитие на България.
Източник: “Екип”
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.