След като стана ясно, че Фондация „Сингъл Степ“ провежда анонимно проучване сред непълнолетни деца на и над 14-годишна възраст с цел събиране на информация за рекламата на ЛГБТИ+ сред учениците, обществото реагира по единствен нормален начин - изразявайки своето възмущение и заявявайки категоричното си несъгласие с извършеното нарушение на повече от два закона.
Впоследствие същите "са си посипали главата с пепел" и са затворили анкетата. Това обаче не трябва да ни успокоява. Бъдете сигурни, че НПО с външно финансиране се прегрупират за следващата си стъпка.
Ако се чудите каква може да е тя, предлагам да поразсъждаваме.
Възможно ли е на базата на събраните данни (без значение какви по резултат са те) да напишат доклад, който им е необходим, за да прокарат необходимостта от посещаемостта на лекторите на ЛГБТИ+ в българските училища?
Лектори, които да изследват и решават проблемите, с които се сблъскват ЛГБТИ+ ученици, да предоставят някои и социални услуги за създаване на по-безопасна и приемаща учебна среда за всички ученици?
Трябва да знаете, че няколко от въпросите в анкетата бяха насочени към установяване на наличието на ЛГБТИ+ правила и програми в училищата, както и публиката на ЛГБТИ+ учители и директори.
Е? Какво мислите?
Поставям пълен текст на официалната позиция на фондацията:
"През последните дни националното ни проучване за преживяванията на ЛГБТИ+ учениците между 14 и 19 години в българските училища беше подложено на целенасочена атака и дезинформация в социалните мрежи. Дълбоко сме обезпокоени от инсинуациите и разпространението на подвеждаща информация, увеличаващия се език на омразата и обидните квалификации, насочени както към работата ни, така и към представителите на общността, която активно подкрепяме от създаването си през 2016 година.
Изказваме искрената си благодарност на всички участници и партньори. Проучването има важно значение за осигуряване на безопасна среда и равнопоставеност за ЛГБТИ+ младежите в българската образователна система. Броят необходими участници за национално представително проучване е достигнат и изследването е затворено.
Текущото изследване е продължение на многогодишната ни работа за разбиране на предизвикателствата, пред които са изправени ЛГБТИ+ учениците в българските училища. В предишното ни национално проучване, проведено през учебната 2017/2018 година, се включиха над 800 участници от цялата страна. То разкри тревожни нива на тормоз и насилие, както и липсата на ефективни методи за превенция и адресиране на тези проблеми. Според данните от него:
71% от ЛГБТИ+ учениците са вербално тормозени;
34% от ЛГБТИ+ учениците са физически тормозени;
19% от ЛГБТИ+ учениците са претърпели физическо нападение;
51% от ЛГБТИ+ учениците, които планират да напуснат страната след завършване на училище, посочват своята сексуалната ориентация или полова идентичност като причина за това.
Основни цели на настоящото национално проучване са изследване на проблемите, с които се сблъскват ЛГБТИ+ учениците, и предоставяне на препоръки, основани на реални данни, за създаване на по-безопасна и приобщаваща учебна среда за всички ученици.
Националното проучване е независимо и се провежда без подкрепата на Министерството на образованието и науката или на конкретни училища. Изследването е част от проект, осъществен с подкрепата на ILGA-Europe, в партньорство с фондация ГЛАС и Ресурсен център Билитис. Участието в проучването бе напълно доброволно и анонимно, като се гарантира анонимността и безопасността на всички участници. Данните в изследването ще бъдат обобщени в доклад с препоръки, който ще бъде достъпен за обществеността през есента на 2024.
ЛГБТИ+ учениците са част от българското общество и посещават българските училища. Отричането на съществуването и пренебрегването на ЛГБТИ+ учениците е акт на социално изключване, който създава враждебна среда на изолация и несигурност. Липсата на разбиране на предизвикателствата, пред които са изправени ЛГБТИ+ младежите, пряко засяга не само тях, но и цялата училищна общност, рефлектирайки върху множество фактори в цялостния облик на държавата ни – включително демографското, икономическото и културното развитие.
Призоваваме обществеността да се включи в конструктивен диалог и да основава мнението си на фактологична информация, получена от надеждни източници. Обезпокоителната реторика на омразата, която съпътства това изследване през последните дни, подчертава необходимостта от спешна обществена промяна, а ангажиментът ни да създадем безопасна и приобщаваща среда за всички остава все така актуален."
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.